SEKERCI HASAN YOZGAT

Cezerye Nedir?

  Kimlerin ne zaman, yıllar önce icat ettiği belli olmayan, ancak ana vatanının Mersin olduğu bilinen Sihirli Tatlı Cezerye nedir?
  Havuç Tatlısı, Kuvvet Macunu gibi adları da olan Cezerye üç çeşit yapılabiliyor. Bu çeşitler içerisinde konulan maddelere göre adlandırılabilir. Örneğin Fındıklı, Antep Fıstıklı ve Cevizli. Formülü ise Havuç,Toz Şeker,Glikoz, Su ve Antep Fıstık, Fındık veya Cevizden oluşmaktadır. Rendelenen havuçlar, diğer maddelerle birlikte belirli sıcaklıkta kaynayan kazana konur. Belirli matlığa ulaştıktan sonra çıkarılır ve bir süre dinlendirilir. Sonra da istenildiği şekilde yaprak veya küp şeklinde kesilerek Hindistan Cevizi tozuna bulanarak servise konur.
  Cezerye içeriğinde çoğunluğunu bulundurduğu Havuç sayesinde kalbe ve göze faydalı olduğu bir gerçektir. Havuca ek olarak şeker, Antep Fıstık, Fındık, Ceviz ve Hindistan cevizinin eklenmesiyle de insana verdiği enerji tartışılmaz.
  Ayrıca, Türk Kardiyoloji Derneği, Koroner Kalp Hastalığından Korunma ve Tedaviye İlişkin Ulusal Kılavuz 1998 kaynağında belirtilen "Tavsiye Edilen Gıdalar" arasında Cezerye'de bulunmaktadır.
  Firmamız Şekerci Hasan Yozgat, 1976 senesinde Londra'da Monde Selection adı altında yapılan 15. Dünya Gıda Fuarında ürünümüz Cezerye ile "Altın Madalya" kazanmıştır.