SEKERCI HASAN YOZGAT

Hakkımızda

3 Ocak 1939 yılında Mersin'de doğdum. Gemici bir babanın, altı erkek ve bir kız çocuklarıydık. Kardeşlerimin hepsi eğitimini tamamladı hatta en büyüğümüz olan ağabeyim profesör oldu, Marmara Üniversite'sinde çalıştı, diğer ağabeyim Merkez Bankasında yöneticilik yaptı, küçük kardeşim ise Türk Hava Yolları'nda yöneticilik yaptı. Ancak ben ilkokula başladıktan sonra içimdeki çalışma arzusuyla okulu bırakarak iş hayatına atıldım ve çırak olarak, çeşitli şekerci büyüklerimin yanında yetişerek cezerye ustası oldum.

Çocukluk yıllarım sürekli çalışarak geçti ve en çok merak ettiğim cezeryeyi kimin bulmuş olmasıydı! Ustalarıma sorardım cezeryeyi ilk kim üretti, nereden çıktı diye, onlar da bana nereden geldiği hakkında bilgi veremezlerdi. Yirmi yaşlarımda, beni seven büyüklerimin desteğiyle borçlanarak İstiklal Caddesinde, hem imalat hem de satış yaptığımız mağazayı açarak işveren oldum ve tek amacım, kendi adımı taşıyan Şekerci Hasan Yozgat ismini marka haline getirip, üretimini yaptığım cezerye ile birlikte tüm yurda ve dünyaya tanıtmaktı. Bunun için de çok çalışmam gerektiğini biliyordum ve bunun bilincindeydim. Öncelikle, Şekerci Hasan Yozgat markasını, Mersin'de bilinir hale getirmekti bunu da kalite ve hizmetimizle Mersinlilere alıştırdım. Sonrasında o yıllarda ülkemizde pek yaygın olmayan bir hizmet gerçekleştirdim; küçük bir kamyonetle tüm Mersin ve çevresindeki bakkallara satış hizmeti sundum. Cezerye'yi ülkemize ve dünyaya tanıtmayı hedefleyip bu hedefimi de 1976 yılında Londra'daki gıda yarışmasında " Monde Selection " da Altın Madalya kazanarak gerçekleştirdim. Yurt dışında olan fuarlara katılarak cezeryeyi ihracat yapmaya başladık. Şu anda yurt içinde de, ülkemizin önde gelen kuruluşlarında da cezerye ve lokum çeşitlerimiz satılmaktadır, Bunlardan bazıları; Metro Gross Marketler, Real Hipermarketler, Özdilek Alış-Veriş Merkezleri, Koska helvacısı, Malatya Pazarı ve Adana Havaalanı iç ve dış hatlar... 

Çocuklarımda, benim gibi küçük yaşlarında işyerinde yetişmeye başlamışlardı, ben okuyamadım diye oğullarımın okumasını istedim ve üçü de üniversiteyi bitirdikten sonra birlikte çalışmaya başladık. Gelişmekte olan teknolojiyi takip ederek yenilikler yapmaya çaba sarf ediyoruz. İşe başladığım yıllarda tek hayalim cezerye'yi teknolojiyi kullanarak üretebilmekti ve bu hayalimi bugünlerde bitmek üzere olan Mersin-Tarsus Organize Sanayii Bölgesi'nde 7.500 m2 alan üzerinde 2.500m2 kapalı alanda tam hijyenik ve teknolojik olarak üretime geçirerek gerçekleştireceğim için çok mutluyum. Ama unutmamalı ki her zaman önce eğitim sonra iş diyorum ancak ne yaparsan yap çok azmedip çok çalışmak gerekiyor sonra başarı kendiliğinden geliyor. 

Saygılarımla
Hasan YOZGAT